Snový svět není pouhou noční fantazií, ale paralelní dimenzí vědomí, která má stejnou váhu jako naše běžná realita. Moderní věda společně s pradávnou moudrostí domorodých národů odhalují fascinující souvislosti mezi sněním a vědomím. Přední světoví badatelé i čeští autoři přinášejí důkazy o tom, že vědomé snění může být mostem k hlubšímu poznání sebe sama i reality jako takové.
Realita snového světa
Snový svět je stejně skutečný jako naše každodenní realita, přičemž hmotný rozměr ve snovém světě má jiné parametry než v běžné skutečnosti. Snová rovina vědomí má stejně jako naše běžná skutečnost energetický základ, v němž se naše energetické snové tělo může projevovat a uvědomovat.
Pokud začneme snovému světu přikládat stejnou váhu jako naší každodenní skutečnosti, vnímání našeho života se může zcela proměnit, sny získají na skutečnosti a skutečnost se stane více snovou. Z vyšší perspektivy mají obě roviny stejný základ a tím je Vyšší vědomí, z něhož všechny světy pramení. Nazývá se Stvořitel, Bůh, Velký Duch nebo Wakan-tanka.
Domorodé tradice a snění
Sdílením snů se můžeme společně propojit s touto rovinou vědomí. Australští Aboridžinci například věří, že sny pocházejí z „Času snění“ (Dreamtime), který je věčně přítomný a je zdrojem veškerého stvoření. Irokézové zase uctívají duchy snů jako posly Velkého ducha (Kitche Manitou) a podle kmene Lakotů je nejvyšším zdrojem snových vizí Velký Duch (Wakan Tanka).
Jak píše Robert Moss ve svém článku Skutečné a skutečně skutečné (Real and Really Real), „Existuje obrovská propast mezi hlavním proudem západní psychologie a neurovědy a nejstarším a stále přetrvávajícím domorodým chápáním toho, co se děje ve snech.“
Změna paradigmatu
Vidíme v každé oblasti života, že svět se významně proměňuje. Paradigma neboli popis světa, který je běžný pro člověka takzvané západní kultury, odhaluje znatelné díry a nesrovnalosti ať se podíváme na pole:
- historie
- neurovědy,
- fyziky
- psychologie,
ale i nově vznikajících oborů jako jsou:
- kvantová biologie: zkoumá kvantové jevy v živých organismech, potvrzuje propojenost vědomí a hmoty a vysvětluje fotosyntézu nebo ptačí navigaci pomocí kvantové provázanosti,
- epigenetika: ukazuje, jak prostředí a vědomí ovlivňují expresi genů, dokazuje, že nejsme determinováni našimi geny a podporuje holistický přístup ke zdraví
- neuroplasticita: potvrzuje schopnost mozku přetvářet se, dokazuje vliv meditace na strukturu mozku a podporuje možnost vědomé evoluce.
Žijeme v transformační, přechodové a v jistém smyslu i iniciační době, která nás vede k zásadním životním rozhodnutím a nutí nás přehodnocovat smysl našeho bytí. Sny mohou být jednou z mocných bran, skrze které k nám proudí cenné osobní informace – přímé a intimní poselství pro náš život. Současná věda i praxe potvrzují mimořádnou sílu snů a nabízejí různé přístupy k práci s nimi, Aktivní snění je jedním z nich.
Inspirativní osobnosti současného lucidního snění
Zde je stručný přehled klíčových badatelů na tomto poli a odkazy na několik článků a knih k tomuto tématu:
Dr. Robert Waggoner
ve svém článku Pozornost za snem (The Awareness Behind the Dream, 2016) popisuje své zkušenosti z lucidního snění a komunikaci s neviditelným vědomím (unseen awareness) a zkoumání tohoto jevu dále popisuje ve vlastních zkušenostech i zkušenostech dalších snících ve své knize Lucidní snění, Fontána 2015.
Dr. Stephen LaBerge
ve své knize Lucidní snění, (Lucid Dreaming, DharmaGaia, 2006) „nabízí nejen inspiraci, ale i rady a techniky, jak se stát lucidním snícím a jak tento stav prakticky využít pro osobní růst, zvýšení sebevědomí, podporu duševního i tělesného zdraví a k usnadnění řešení tvůrčích problémů.“ zdroj: databázeknih.cz
Mark McElroy
ve své knize Vědomé snění pro začátečníky (Lucid Dreaming for Beginners, Eugenika 2011 a Fontána 2015) „podrobně objasňuje všechno, co s tímto zvláštním stavem lidského vědomí souvisí: proč vůbec může existovat, jak probíhá, co se při něm děje, jaký má význam, k čemu se dá využít, a hlavně jak se k němu lze dopracovat.“ zdroj: databázeknih.cz
Petr Váša
ve své knize Sni (CDK, 2015) „líčí dobrodružství …celoživotní práce s představivostí a dvacetileté intenzivní práce se sny, píše: „Chtěl jsem, aby to dávalo smysl – bez násilného zjednodušování. Aby to bylo solidní – aniž bych cenzuroval důležité věci. A inspirativní pro všechny, koho zajímají vztahy různých druhů snů k běžnému životu – i když sama síla obrazotvornosti je pro mě na prvním místě. Tři úrovně reality, den, sen a den-sen, považuju sice za vnitřně propojené, ale taky svým způsobem nezávislé. zdroj: databazeknih.cz
Gato
ve své knize Brána do věčnosti (Dobra, 2009) sdílí osobní zkušenosti s lucidním sněním, představuje stručně duchovní nauky zabývající se lucidním sněním a předkládá mnoho příklad a cvičení, jak můžeme s lucidním sněním začít, jak se v něm udržet a jak využívat jeho potenciál. Gato také píše: „Je záhodno dodat, že existenci lucidního snění musela přijmout i vědecká komunita. V osmdesátých letech 20. století probíhaly na Stanfordově univerzitě (Kalifornie, USA – pozn. aut.) pokusy s praktikanty lucidního snění…během nichž se mapovala aktivita lidského mozku a byly podány důkazy o „bdělosti“ spících a snících osob.“ (Gato, str. 32).
Odkaz k tradici
Vrátil bych se rád obloukem zpět k Robertu Mossovi, který mě na cestě vědomého snění velmi inspiroval a svým nekompromisním způsobem provázel k tomu, aby se snění stalo vědomou součástí mého každodenního života. Ve své knize Dreamways of the Iroquois (Snění Irokézů, dosud nevyšlo v češtině) píše:
„Pradávní lidé kmene Irokézů věřili, že sny jsou zkušenostmi duše. Během snů můžeme cestovat mimo své tělo, napříč časem a prostorem a do jiných dimenzí – nebo přijmout návštěvy našich předků a duchovních průvodců. Sny odhalují přání naší duše, volají nás, abychom překročili své ego, pavučinu projekcí jiných lidí a vstoupili hlouběji, do života více spojeného s duchovní rovinou.
Závěrečná úvaha
Jak je patrné z předchozího výčtu zkušeností, který je jen malým vzorkem, ochutnávkou, že snění může být pro člověka jeden ze způsobů, jak se přirozeně propojovat s jeho duševní a duchovní rovinou. Zkušenosti jiných lidí i zkušenosti vlastní nás mohou vést k zamýšlení se nad tím, kam snový svět v nově vznikající kosmologii zařadit.
Otázkou však je, proč by právě racionální myšlení mělo být tím nástrojem, který světu snů určí jeho místo v naší nově se rodící kosmologii. Nebylo by skutečně moudřejší, dovolíme-li si skutečně uvěřit, že snový svět skutečný je, nechat samy sny určit a učit, kam ve světě vědomých lidí patří?
Přeju všem bohaté a krásné zkušenosti na cestách snovým světem a těším se někdy na sdílení.
Aktuálně
Objevte svět snů v bezpečném prostoru online komunity. Připojte se k rannímu kruhu, v průběhu setkání se sny společně prozkoumáme významy našich snů pomocí technik Aktivního snění a Bleskové práce se sny
Co vás čeká:
- Sdílení snů v důvěrném prostoru
- Praktická ukázka Aktivního snění
- Metoda „kdyby to byl můj sen…“ – nový pohled na vaše sny
🎁 Snížená cena do 28.2. 190 Kč, běžná cena 290 Kč