O mně

Petr Němčanský

Kdo jsem?

Mnohokrát jsem se ztratil v popisu světa, který v naší společnosti tvoří vzdělávací, sociálně-kulturní a mediální systém. Duchovní praxe mi umožňuje poodstupovat od obecně platných kolektivních přesvědčení a vstupovat do živé skutečnosti. Věřím, že každý má možnost aktivovat svou tvořivost, najít svou životní cestu, naplňovat svůj potenciál a poslání, každý den nacházet důvod, proč jsme tady.

Začátkem devadesátých let jsem po dokončení střední školy hledal způsoby, jak se odpoutat  od toho, čemu jsem měl podle zvyků společnosti sloužit a čeho jsem se měl stát součástí. Nedávalo mi smysl ryze materialistické pojetí světa a v nově sem přicházejících naukách se dalo snadno zabloudit. Postupné rozpomínání na mou duši začalo zkušenostmi s holotropním dýcháním, metodou Stanislava Grofa (1996-97), a s prastarou technikou energetického léčení Reiki (1997–98).

Kudy jsem šel?

Osobní setkání se zenovou mistryní Heilou Downey v roce 1998, dva několika měsíční pobyty v zenovém centru v Jihoafrické Republice v letech 1999 a 2002 a praxe v zenové škole Kwan Um v letech 1998–2008, kterou založil zenový mistr Seung Sahn, dále přetvářely můj pohled na život. Po necelých deseti letech poměrně intenzivní zenové praxe mě však cesta vedla dál. Psychospirituální krize, známá též jako temná noc duše, mě nenechala v klidu.

Divokost mé duše mě donutila putovat dál. Souhra životních okolností mě zavedla k šamanské praxi, v letech 2007-2016 jsem se vzdělával na šamanských seminářích Vladimíra Václavka, Tanji Ebeling a lektorů Nadace pro šamanská studia, kterou založil Michael Harner. Pomocí šamanského bubnu a dalších nástrojů jsem se učil komunikovat s duchovními průvodci, uzdravoval svá zranění a propojoval se postupně se záměrem své duše.

"A co dál?"

Tato otázka mě mnohokrát zavedla k velmi zajímavým zkušenostem a měl jsem možnost vyzkoušet si, jaké to je, živit se jako čajovník, lektor anglického jazyka, překladatel a tlumočník, osvětlovač v divadle a koordinátor štíhlé výroby. Každá zkušenost mi dovolila osvojit si nové dovednosti a umožnila mi podívat se na život jinýma očima.

Odhaloval jsem své talenty a odkládal zvyky, které mi nepatřily, což se do určité míry děje úspěšně i neúspěšně neustále. V letech 2008 – 2012 jsem studoval na MU obor anglický jazyk a literatura, angličtina mě vždycky bavila, ale po 5 úspěšných semestrech jsem byl životními okolnostmi doveden k nutnosti se rozhodnout a vydal jsem se jinou cestou a studium nakonec  nedokončil, ale i takový je život.

Souhra smysluplných náhod a určitě i velká dávka štětí mě dovedly k osobnímu setkání s Robertem Mossem a metodou aktivní snění. V letech 2017-2019 jsem procházel jeho tříletým výcvikem učitele snění a zkušenosti z předchozí praxe se s novými zkušenostmi propojovaly a skládaly do obrazu, který se stále rozvíjí. 

Život je krásný, příroda je mocná a člověk v ní harmonicky usazený má mnoho možností, jak se může neustále rozvíjet a objevovat svůj potenciál i synergii lidského společenství.

Jsem velmi vděčný za zkušenosti, kterými jsem doposud prošel, za pomoc a podporu z mnoha rovin vědomí, které se nám dostává, i za každého člověka, který se na cestu vydal nebo hodlá vydat. Je mi velkým potěšením, když mohu někomu pomoct nebo ho podpořit na cestě ať už na šamanské, nebo při práci se sny. 

Všechny naše zkušenosti prožívá naše kolektivní nadduše, podle mnoha moudrých nauk a domorodých kultur, ve věčném tady a teď. Zkušenosti mi napovídají, že je možné se s ní setkat a občas i spojit, ale abychom toho byli schopni, je třeba velké odvahy k integraci svých stínů, velké pokory k odložení lpění na svých výsledcích a schopnostech a velké pochybnosti, která nám dovoluje z okamžiku na okamžik vidět a konat i nekonat jako součást nikdy nekončícího projevu Velkého Ducha.

Kudy se dá jít?

Rád bych Vás inspiroval příběhy, které ke mě přišly prostřednictvím šamanských cest, snů a tajemství života. Dalo by se říct, že šamanská praxe a spojení s duchovními průvodci mě dovedli k napsání knihy, kterou v roce 2022 vydalo nakladatelství brněnského výtvarníka, hudebníka a poutníka Pavla Pražáka zvaného Mae Sara. Toto nakladatelství se jmenuje Magda.

Příběh chrámu duše

Výpravná cesta do neobyčejné skutečnosti, za hranice bezbřehé všednodennosti.

„Snad ztratili jste duši a zachtělo se Vám se po ni poohlédnout někde mezi světy? Vydat se tam, kam Vás mohou zavést Havrani a kde bránu hlídají děsivé Norny? Máte odvahu čelit společně s hrdinou nástrahám nikoli velkoměsta, ale samotné absurdity a ambivalence bytí a nebytí? Chcete se skutečně dozvědět, co na Vás může číhat, když se rozhodnete vystoupit ze své omšelé osobnosti a vydat se za všechny hranice, které si jen stěží dokážete představit a ještě mnohem dál? Nemůžete se už dočkat, jak dopadne velkolepá pouť hrdiny Lancelota, který se za všechny tyto hranice vydal a pak, věřte nebo ne, vrátil se zpět?“

Vydavatelství Magda
Ilustrace Mae Sara
130 stran
EAN: 9788090695153
ISBN: 978-80-906951-5-3
Běžná cena 290 Kč

Podcast o snech

V zimě roku 2021 jsme společně s kolegyní Kateřinou Kučerovou v rámci autorského projektu Airplaincafe začali nahrávat podcast o metodě aktivní snění a o našich zkušenostech s ní. Jednou měsíčně nahrajeme nový díl.

17. díl - Sny a léčení

17. díl - Sny a léčení

V sedmnáctém dílu si s Pavlínou Goodman povídáme o léčivých snech, snové symbolice, předzvěstech z budoucnosti, o zvířecích průvodcích ve snech, o tom, jak se napojit na vnitřní zdroj léčení, o návratu ztracené části duše, dalších aspektech vědomého snění a široké škále využití aktivního snění v každodenním životě.

Datum zveřejnění 23.4.2024

Aktuální díl si můžete poslechnout tady, ostatní najdete na Soundcloudu, Spotify, Apple Podcasts a platformě ceskepodcasty.cz. V dalších dílech se věnujeme tématům: blesková práce se snem, návrat do snu, synchronicity, snový deník, mapa snů a snoví průvodci, vědomé snění a seznamujeme vás s našimi kolegyněmi, učitelkami snění.

„Aktivní snění je způsob, jak být plně přítomen v tomto světě a zároveň udržovat trvalé spojení s jiným světem, se světem za světem, v němž najdeme hlubší logiku a smysl svého života, píše Robert Moss ve svém článku“, více zde

Překladatelská činnost

občas mám to štěstí, že se mohu věnovat překladu knihy, která je pro mě přínosem obsahově a obohatí mě zkušenostmi také jako překladatele. „Poslední“ titul, který jsem přeložil v roce 2021 pro vydavatelství Maitrea je Aktivní snění Roberta Mosse. A věřte, že i zde sehrály svou roli synchronicity, o tom třeba v nějakém z příštích článků. V článku Knihy o kouzlech snění na mém blogu se můžete dočíst, co o knize píše její autor a když kliknete sem, můžete si ji rovnou objednat na e-shopu vydavatelství Maitrea. 

Níže je přehled dalších knih, které jsem v průběhu let přeložil, které mě nejen v životě inspirovaly, ale většinou i dovedly k duchovní praxi.

Krásné reference. Děkuji!

Spokojení klienti

Nechť jsou šťastny všechny bytosti!