Co je aktivní snění

Doba čtení: 4 minut

Individuální lekce aktivního snění se zaměřují na využívání snů i každodenní reality k sebepoznávání i k hlubšímu pochopení obyčejné i neobyčejné skutečnosti, k léčení i k získávání inspirace a síly pro tvořivost a nalezení nového životního směru.

Praktikující aktivního snění se naučí využívat sny i běžnou skutečnost k sebepoznávání, léčení sebe, svých blízkých i komunity. Sny i smysluplné náhody, pomocí nichž se učíme navigovat životem, nás mohou vést po životních cestách, otevírat nás možnostem, ke kterým jsme neměli přístup nebo dost síly a odhalovat nám pravou podstatu příběhu, který žijeme. Metoda aktivního snění nám umožňuje:

  • lépe porozumět vlastním snům a nacházet v nich inspiraci a odpovědi,
  • vnímat smysluplné náhody neboli synchronicity a učit se s jejich pomocí kráčet životem
  • využívat snění i neobyčejnou skutečnost jako neocenitelný zdroj informací a léčení
  • probudit svou kreativní sílu a vnášet ji vědomě do svého konání.

Metoda

V individuální terapii se lze zaměřit na práci se sny jako na zdroj léčení i terapie v oblasti, kterou si zvolíte. V úvodním pohovoru zjistíme, jakým oblastem se potřebujete ve svém životě věnovat. Pokud do ní patří zdraví, zaměstnání, bydlení a práce, neočekávejte, že se zázraky budou dít najednou. Podle závažnosti situace se dohodneme na pravidelných sezením v tempu jaké vám bude vyhovovat.

Pokud se vám zdál sen, u nějž máte pocit, že s vaším tématem souvisí, přineste si ho s sebou. Můžeme ho využít jako vstupní bránu, kudy do prostoru tématu které řešíte, vstoupíme. Jedna klientka se například dlouhodobě pokoušela řešit svou tvůrčí krizi. Jakmile jsme vstoupili do snového prostoru, oslovil ji snový průvodce, který v původním snu nebyl, ale věděl, co přesně klientka potřebuje. Uvedl ji do jejího snového ateliéru, kde ji ukázal několik projektů, které měla rozdělané a naznačil směr, kterým by se mnoha ubírat. Přinesl ji také inspiraci pro nový projekt, o němž zatím jen uvažovala. Cílenou prací, energetickým úklidem a nadšením klientky se stalo, že za necelý rok mi do poštovní schránky přišla její nová grafická publikace s novými básněmi.

Může se také stát, že se vám sny nezdají. I to může být symptom vaší vyčerpanosti, nezdravé životosprávy nebo chybějící části duše. V průběhu úvodního setkání uděláme průzkum se šamanským bubnem a zjistíme, co se ve vašem energetickém poli děje a přizveme na pomoc průvodce, kteří se na situaci podívají z druhé strany, z pohledu neobyčejné skutečnosti. Podle tématu pak můžeme k šamanské cestě využít jako vstupní bránu aktivní imaginaci a cestovat na místo, kam nás naši průvodci zavedou, na ostrov ztracených a nalezených děti, do podsvětí, do nahrávacího studia na odvrácené straně Měsíce nebo do ruin paláce na dně oceánu. Tam všude může docházet k léčení. Nakonec si přinesete vlastní zkušenost, dovolíte několik dnů energiím, aby se takzvaně usadili a naučíte se přijímat nový stav. Věřte, že na lepší se zvyká mnohem snáz.

V průběhu jednotlivých lekcí se naučíte vědomě využívat potenciál a energii snů, uvědomovat si jednotlivé roviny snění, pracovat se záměrem, jak se stát kairomancerem a mnoho dalších dovedností, které vám pomohou žít život v souladu s vaší duší a s posláním, které sem na Zemi přišla žít.

Osobní zkušenost

V dubnu roku 2017 jsem poslouchal online úvodní přednášku Roberta Mosse k jeho kurzu Dreaming into Dreamtime. Když došla řeč na sny, které si člověk pamatuje pro jejich zvláštní energii a lucidní stav, vrátila se mi jako blesk vzpomínka na asi měsíc starý sen, v němž mě v lese honil obrovský medvěd grizzly. I jeleni před ním po žebříku prchali na střechu jediné budovy ve svěže zeleném jarním lese. A já se dal do běhu opačným směrem. „Možná vás honil medvěd,“ zazněl mi v tu chvíli do sluchátek hlas Roberta Mosse. Přestal jsem snad na chvíli dýchat. Byl to okamžik, který Robert Moss nazývá časem kairos, kdy se vesmír stává osobním, když vám vesmír tajně podává ruku. Je to čas, v němž máte možnost jednat a změnit zásadně běh dalších událostí.

Vyprávěl pak příběh, jak ve snu přišel medvěd za ním. Vyprávěl také o tom, jak podle australských Aboriginálů velké příběhy hledají ty správné lidi, aby je mohli vyprávět. Aby nás však dokázaly najít, musíme vystoupit ze své pohodlné komfortní zóny a nechat se jimi ulovit. Vyprávěl také o tom, že podle Lakotů, severoamerického kmene původních obyvatel, jsou lidé, za kterými přijde do snění medvěd, vyzýváni k tomu, aby se stali léčiteli a stávají se členy Bear dreamers society.

Měl jsem to štěstí a byl zřejmě připravený na tento krok do neznáma. Další synchronicity následovaly a provázely mě v letech 2017–2019 tříletým výcvikem učitele snění a stále mě životem provází. Včera cestou do města jsem se vesmíru zeptal, co je pro mě teď důležité. Abych odpověď nepřehlédl, naaranžoval ji vesmírný tvůrce, který si se mnou hraje a užívá velmi neotřelý smysl pro humor, hned dva billboardy vedle sebe s obrovským sloganem přes celou plochu: Věnujte srdce do reklamy, tak to teď dělám. Jak říká Robert Moss, když nepoložíte otázku vesmíru vy, položí ji vesmír vám. A Lady Gaga mi teď do sluchátek zpívá píseň: Where do you think you are going? (Kam myslíte, že jdete?).

Touto otázkou se můžete nechat inspirovat a její obměnu položit vesmírnému zdroji snění, než půjdete dnes, nebo kterýkoli jiný večer, spát. Můžete snění položit otázku: „Kam vede tato / moje současná cesta?“ nebo „Kam mě dovede moje směřování spojené s mou současnou prací, s novou nabídkou, s partnerkou nebo partnerem?“, „Kam to povede, když si koupím nebo nekoupím zahradu u lesa?“ atd.“ Buďte otevřeni snům i znamením v běžné skutečnosti, které přijdou. Zapište si je a potom si svůj záznam přečtěte znovu se svou otázkou na mysli, jako by ton byl příběh. Uvidíte, že se vám odpověď podaří najít, pokud vás nepraští do očí, jak se to většinou děje mě.

Pokud se vám odpověď nepodaří najít hned po prvním dnu nebo první noci, nebo si sen nepamatujete, nebuďte nešťastní a nenechte se odradit. Pamatujte, že pouze trénink z vás udělá mistry. Platí to o kterékoli disciplíně. Jestliže jste si, tak jako já, vybrali k dosažení mistrovské úrovně vědomé snění, spěch se nevyplácí dvojnásob. V rychlosti každodenního shonu můžeme lehce minout směrovku synchronicity, nebo naléhavý zvuk budíku může zaplašit sen, který přinášel důležité sdělení. Nalaďte se tedy na pomalejší tempo, vědomě dýchejte, otevřete všechny kanály vnímání a pamatujte, že Vesmír vám naslouchá.

K vědomé komunikaci s vesmírem můžete použít také bibliomancii neboli věštění z náhodně otevřené stránky v náhodně vybrané knize, útržek rozhovoru, který zaslechnete v supermarketu nebo na ulici, reklamu v rádiu nebo nápis na kamionu, za kterým se ploužíte už pár minut. Vesmír ke komunikaci používá všechny dostupné kanály a velmi často nás nabádá, abychom zpomalili, odložit další naléhavou činnost, která nás nutí zachovávat rutinní návyky a rozhlédli se kolem. Položte si třeba otázku: „Co po mě vesmír chce?“ a zaposlouchejte se do zvuků, které k vám přicházejí.

Když si budete odpovědí jistí, udělejte to. Dáte tím vesmíru jasně najevo, že mu také nasloucháte a jste ochotni v dané věci, udělat to k čemu vás vyšší vědomí nabádá. Pokud si odpovědí jisti nebudete, nechejte to být. Na cestu nám šprýmaři často kladou také pastičky, aby zjistili, jak dobří jsme stopaři a s kým mají tu čest. A opět platí, že čím častěji se budete takzvanému věštění z chodníku nebo nacházení synchronicit ve snění a v bdělém životě zabývat, tím jasnější vám nápovědy průvodců a mistrů z vyšší roviny vědomí budou.

Sdílejte článek:

Facebook
Email
Twitter

Sdílejte článek:

Petr

Blog

Další články

Aktivní snění

Šamanismus

Vlastní tvorba

Rezervační formulář

Rezervujte si prosím termín

Vaši rezervaci potvrdím e-mailem do 24 hodin nebo navrhnu termín nejblíže vašim možnostem.