Sen, který unikl

„Nepamatuju si své sny“

Doba čtení: 3 minut

Věta, kterou možná slýcháte často. Žijeme v době, ve které mnozí lidé trpí vleklým vyschnutím snového zdroje. Jde o vážný stav. Pokud jste ztratili spojení se svými sny, ztratili jste přístup k mnohým darům, včetně schopnosti napojit se na moudřejší zdroj, než jakým bývá naše každodenní mysl. Připravujete se o možnost prozkoumávat potenciální budoucnost, slyšet hlas vědomí a najít energii a směr, které vás provedou dnem.

„Nepamatuju si své sny.“ Takové tvrzení je stále velkým posunem oproti prohlášení, že se nám nic nezdá. Znamená to vlastně pouze to, že si sny nepamatujeme, a tento postoj ještě často zatěžujeme tvrdohlavým odmítáním skutečnosti a důležitosti snění.

Co řeknete někomu, kdo vám tvrdí, že si své sny nepamatuje? Někdy začnu takto:

  1. Upustil bych zcela od tohoto tvrzení, protože pokaždé, když ho opakuji, programuji se tak, aby k tomu došlo.
  2. Probudil bych se do skutečnosti, že abych snil, nemusím chodit spát. Okolní svět ke mně bude hovořit po způsobu snů, prostřednictvím znamení, symbolů a synchronicit, pokud mu budu věnovat pozornost.
  3. Pokusil bych se připomenout si sen nebo vzpomínku z raného dětství a vrátit se zpět do dané scény. Moje vnitřní dítě je snivec světové úrovně, a pokud se s ním dokážu lépe spojit, sny se ke mně vrátí.

Pokud bych měl nabídnout rozsáhlejší doporučení, mohu doporučit jakékoli nebo všechny z následujících:

Způsoby, jak přivolat sny zpět

  1. Stanovte si na noc záměr

Než půjdete spát, napište si záměr pro dobu snění a stav mezi bděním a sněním, které leží před vámi. Může sloužit jako plán cesty. („Chtěl bych letět na Havaj“ nebo „Chtěl bych navštívit svou přítelkyni nebo přítele“). Můžete mít specifickou prosbu o radu („Chtěl bych vědět, co se stane, pokud změním práci“).

Mohl by to být obecnější požadavek typu („Žádám o léčení“ nebo „Otvírám se svému zdroji kreativity“).

Můžete prostě jen říct: „Chci se bavit ve snech a pamatovat i je.“

Snažte se, aby váš záměr měl šťávu. Nedělejte si ze snění jen další úkol, který budete chtít vměstnat mezi všechny ostatní.

Pokud chcete, můžete si ze snové inkubace vytvořit malý rituál, jednoduchou verzi toho, co prováděli pradávní hledající v chrámech léčení zasvěcených například Asklépiovi v naději na noční setkání s posvátným průvodcem. Můžete si připravit speciální koupel, pustit si nahrávku zvuků přírody nebo tekoucí vody a chvíli meditovat o předmětu nebo obrázku, který souvisí s vaším záměrem. Doporučuji vyhnout se konzumaci těžkého jídla nebo pití alkoholu několik hodin předtím, než půjdete spát. Můžete si obstarat polštářek se šalvějí – podle tradic je šalvěj skvělým přivolávačem snů – a položte si ho pod polštář nebo vedle něj.

  1. Buďte připraveni na příjem

Když jste si stanovili záměr, ujistěte se, že máte způsob, jak sen uctít. Nechejte si vedle postele papír a tužku (nebo záznamník) a buďte připraveni si sen zaznamenat, když se probudíte. Zaznamenejte si hned po probuzení cokoli, i kdyby to bylo ve tři hodiny ráno. Pokud musíte jít na záchod, vezměte si svůj sešit s sebou a procvičujte se v dělání dvou věcí najednou. Někdy sny, které potřebujeme slyšet nejvíc, přicházejí z pohledu malé každodenní mysli v poněkud nespolečenskou hodinu.

  1. Berte ohled na fragmenty

Nelámejte hůl nad fragmenty svých nočních snů. Vzrušující může být pohrát si i s tím nejmenším fragmentem. Jak si s ním budete hrát, možná zjistíte, že si vybavíte další části zapomenutého snu. Zvláštní slovo nebo fráze, která vám ze snu zůstala, může být zajímavým vodítkem, pokud budete ochotni udělat trochu detektivní práce.

Předpokládejme, že se neprobudíte s ničím víc než pouhým pocitem určité barvy. Může být vcelku zajímavé všimnout si, že dneska je červený nebo zelený den, podle toho se obléct a umožnit energii dané barvy s vámi cestovat a meditovat o kvalitách červené nebo zelené a všímat si, jaké vzpomínky ve vás vyvolává.

  1. Stále si sny nepamatujete? Netrapte se.

Pokud si nepamatujete sen, když se poprvé probudíte, poležte si chvíli v posteli a pozorujte, zda k vám něco přijde. Zavrťte se pod dekou. Návrat do stejné tělesné polohy, ve které jsme byli během noci, nám může pomoct vrátit se k tomu, o čem jsme snili, když se naše tělo v dané poloze nacházelo.

Pokud stále sen nemáte, zapište si něco i tak, cokoli se nachází ve vaší pozornosti, včetně pocitů a tělesných vjemů. Zachytíte pozůstatky snu, i když sen sám už je pryč. Když to děláte, říkáte tím snovému zdroji: „Poslouchám tě, mluv ke mně.“

Možná zjistíte, že i když je sen pryč, máte pocit jasnosti a směru, který ve vás zanechala noc. Ve spánku řešíme problémy, i když si proces řešení, který se odehrával v naší snící mysli, nepamatujeme.

  1. Pamatujte, že nemusíte jít spát, abyste snili.

Události všedního dne k nám budou promlouvat jako snové symboly, pokud jsme ochotni jim věnovat pozornost. Dávejte pozor na první neobvyklou nebo překvapující věc, která v průběhu dne vstoupí do vašeho zorného pole, a položte si otázku, zda by mohla obsahovat sdělení. Někdy ho máte přímo před očima, stejně jako se to stalo jedné mé známé. Byla smutná, že skončil jeden románek, ale musela se začít smát, když si všimla nálepky na červeném kabrioletu, který jel před ní: „Používám bývalé milence jako retardéry.“

Když si budeme hrát s náhodami a symboly, které se před námi zjevují během dne, a budeme jim věnovat pozornost, naolejujeme snové brány, které k nám budou pouštět víc z noci.

Část tohoto článku je převzata z knihy Active Dreaming: Journeying beyond Self-Limitation to a Life of Wild FreedomRoberta Mosse, New World Library, 2011Aktivní snění: cesta za hranice vlastních omezení do života v divoké svobodě, Maitrea, 2021.

Kresba: „Sen, který unikl“, Robert Moss

Z anglického originálu I can’t remember my dreams, Robert Moss, 16.10. 2020, přeložil Petr Němčanský, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2020. Všechna práva vyhrazena.

Přebráno z webu Projektu Airplain café: https://www.airplaincafe.com/nepamatuju-si-sve-sny/

Sdílejte článek:

Facebook
Email
Twitter

Sdílejte článek:

Petr

Blog

Další články

Aktivní snění

Šamanismus

Vlastní tvorba